Asztrolgiai lexikon
2007.02.22. 13:47
A csillagjsls valamilyen formjban mg a templomba jr emberek kzl is sokan hisznek, ezrt a tbbi ltudomnynl rszletesebben kitrnk ennek trgyalsra. Meg fogjuk ltni, hogy a csillagjsls (a csillagjsok lltsval ellenttben) minden tudomnyos alapot nlklz, a j jvendlst nem lehet megtanulni a tma szakrtoi szerint, hanem a knyvekben krl nem rt megrzsekre kell hagyatkozni, valamint hogy a csillagjsls gyakran egytt jr ms okkult tudomnyok muvelsvel is, s az rdeklodot is ez irnyba vonja. Clszeru lehet most ezrt feleleventeni az okkult jslsi technikk veszlyeire vonatkoz megfontolsokat.
Mit llt a csillagjsls? Ezt nem lehet rviden sszefoglalni, mert a csillagjslsnak (asztrolginak) olyan sok ga van, hogy nehz bennk eligazodni. Mgis megprblunk egy ttekintst adni errol a tmrl, mert sokan nem is tudjk, mi a horoszkpok lltlagos alapja. Jobban megismerve ezt nyilvnvalv vlik a benne rejlo tves alapgondolat s a veszlyeket is jobban fel lehet mrni.
A csillagjsls alapgondolata, hogy az gitestek Fldrol ltsz helyzete alapveto befolyssal van a fldi trtnsekre. Egyes irnyzatok szerint a jvo esemnyei, msok szerint csak bizonyos ltalnos jellemzok, mint pl. egy ember jellemvonsai, olvashatk ki az gitestek helyzetbol. (A kt irnyzat valjban sszeegyeztethetetlen. Jellemzo, hogy a sok ezer v alatt mg ilyen alapveto krds sem kerlt tisztzsra.) Arra, hogy ez a befolys hogyan szmolhat, szmtalan mdszer ltezik. Itt az Eurpban elterjedt mdszer fo vonalait ismertetjk. (Ms terleteken teljesen eltroek a szmtsi eljrsok.)
Az eurpai csillagjslsi lnyege az n. horoszkp fellltsa. Ez egy rajz, mely a bolygk,bolygk a NapNap s a HoldHold helyzett rgzti egy adott pillanatban s helyen (embernl a szlets pillanatban s helyn). A horoszkp szerkezetnek fo vzt az alkotja, hogy a bolygk nagyjbl kzs sk mentn mozognak, ami a Fldrol nzve egy kpzeletbeli gmbre kivettve egy krt jell ki. Ezt a krt ekliptiknak nevezzk. Az ekliptikt 12 rszre, n. hzakra osztjk be az asztrolgusok, ltalban az ekliptika keleti lthatrral trtno metszspontjbl kiindulva. A hzbeosztsban is sok az eltrs: valaki az elso hz szlt a keleti lthatrtl szmtja, msok szerint itt a kzepe van. Egyesek az ekliptika mentn egyenletesen osztjk be a hzakat, msok nem egyenletes beosztst alkalmaznak. A hzak kijellse utn kiszmtjk, hogy a Nap, a Hold s a bolygk mely hzakban s mely csillagkpekben vannak az adott idopontban, s ezt egy kis rajzon rgztik. Ez a rajz maga a horoszkp.
Idig mg semmi jsls nem trtnt, csak egy csom szmtgats. Az, hogy manapsg szmtgppel vgzik ezt, nem jelenti a csillagjsls fejlodst, csak azt, hogy az asztrolgusoknak mg a csillagszat plyaszmtsi rszt sem kell ismernik. Vegyk szre, hogy mr a horoszkp felrajzolsa is teljesen bizonytalan: ha mshogy osztjuk be a hzakat, teljesen trendezodhet a horoszkp. Azt is vegyk szre, hogy a horoszkp 5-10 perc alatt mr megvltozhat, mert a bolygk ltszlagos napi mozgsa miatt ennyi ido alatt egyik hzbl a msikba kerlhetnek.A horoszkp rtelmezse csak ezutn kvetkezik, s ez tg teret enged a tallgatsoknak. A legfontosabb gondolatok a kvetkezok: Egy emberre (jellemre vagy jvojre) a szletse pillanatban felvett horoszkp van alapveto hatssal. A hats rengeteg dologtl fgg. Jellemzoi vannak a hzaknak, az ekliptika mentn elhelyezkedo csillagkpeknek (ezek az ``llatvi jegyek'', azaz az Ikrek, Bika, stb.), a Napnak, Holdnak s bolygknak, a fnyesebb csillagoknak. Ezek hatsa erosdhet vagy gyenglhet ltsz helyzet s az egymshoz kpest felvett helyzet fggvnyben. A legerosebb hatsokat a kvetkezoknek tulajdontjk:
* Melyik csillagkp van pp felkeloben.
* Melyik csillagkpben van a Nap.
* Melyik hzban van a Nap.
* Vannak-e egymst erosto vagy gyengto hats elrendezodsek?
Megjegyezzk, hogy a kznsges horoszkpok, melyek a napilapokban s itt-ott tallhatk, ezek kzl csak a msodikat veszik figyelembe, ami mg a csillagjslsban hvok szerint is annyira pontatlan, hogy semmitmond lehet, mert a tbbi jellemzok esetleg leronthatjk ennek hatst. Az olyan jellegu horoszkpok teht, hogy "A hten az Ikrek jegyben szletettekre munkahelyi elomenetel vagy elismers vr, csak legyenek pontosak a munkaido kezdetn.'' valjban nem is csillagjslson alapulnak, hanem a lap eladhatsgt nvelo, olvast becsap reklmfogsok kz sorolandk. (Gondoljuk csak el: Ikrek jegybe tartoznak 3 hnapos csecsemok s 75 ves nyugdjasok is. Rjuk hogyan vonatkozna a fenti jellegu idzet?) Ilyen dolgokat teht elolvasni sem rdemes, mert egyszeruen butasgok.
Az gi objektumoknak szmtalan jellemzoje van az asztrolgia szerint. Ilyen pl. az kori grg gondolkozs ngy alapelemnek jellemzoivel val felruhzs, aminek megfeleloen minden dologrl meg van mondva, hogy fld-, tuz-, vz- vagy levego jellegu. Ezen kvl mg szmtalan egyb jellemzo is ltezik, melyet a megfelelo szakknyvek tbb tucat oldalon sorolnak fel. rtelemszeruen vzjellegu csillagkpben vzjellegu bolyg llsa eros vzjellegu hatst fog jelenteni, de kevsb nyilvnval kapcsolatokat is szmtsba vesz a csillagjsls, mint pl. nhny megadott szgtvolsg erosto, ms szgtvolsg (fnyszg) gyengto hatst jelent a bolygk esetben.
A jellemzok s a lehetsges kapcsolatok szma olyan nagy, hogy mindet a csillagjs nem is tudja szmba venni. Hisz a Nap, a Hold s legalbb t bolyg helyzett kell vizsglni a csillagkpekhez, a hzakhoz s egymshoz valamint nhny fontosnak vlt csillaghoz kpest s mg szmtalan fiktv pontot is figyelembe lehet venni a csillagjsok szerint. Az asztrolgusok el is ismerik, hogy mindezek kifejtse nem bonthat egyrtelmuen megtanulhat lpsekre, csak a gyakorlat teszi mesterr a csillagjst.
A helyzet teht az, hogy a csillagjslsi technikk annyi lehetsges rtelmezst, jellemzot, esemnyt adnak az asztrolgus kezbe, melybol neki szelektlnia kell, hisz esetleg egymsnak ellentmondanak. (Egyszeru plda: egy horoszkpban egy vzjellegu bolyg vzjellegu hzban, de nem vzjellegu csillagkpben ll. Eros, vagy gyenge a vzjelleg ekkor?) Ezt, azaz annak megllaptst, hogy melyek a figyelembe veendo jelek, esemnyek csak megrzsre vgzik a csillagjsok. Itt fennll annak a lehetosge, hogy a csillagjs az emberrol kapott egyb informcikhoz igaztja kvetkeztetseit, azaz egyszeruen csal, de az is lehetsges, hogy szellemi lnyekhez fordulva, azok segtsgvel vlaszt helyesen. Ez utbbi eset igen veszlyes, hisz valjban az okkultizmus egy bizonyos formjt uzi a csillagjs, a horoszkp fellltsa csak lcnak, segdeszkznek kell. (rdemes lehet felidzni a jslsrl ltalban mondottakat.) Valban, a nagy csillagjsok szinte kivtel nlkl foglalkoznak az okkultizmus valamely gval is, keleti vallsi elemeket ltztetnek keresztnynek tuno kntsbe.
Azrt, hogy teljesebb kpet kaphassunk, kicsit beszlnnk kell a csillagjsls trtnetrol.
Az asztrolgia az emberi megismers egy korbbi szintjn termszetesen knlkoz tvt volt. Az emberisg mr a tvoli mltban egszen nyilvnvalan szrevette, hogy az gi jelensgek hatssal vannak a fldiekre. Ilyen nyilvnval hatsok voltak a kvetkezok:
* A Nap napi ltsz mozgsa lthatsga befolysolja a homrsklet alakulst. (Pl. dltjban van a legmelegebb.)
* A Nap lthatsgnak ideje meghatrozza az vszakot, ami egy-egy terleten az idojrst s ezen keresztl a nvnytermesztst alapvetoen befolysolja.
* A Nap s a Hold helyzete hatssal van a tenger szintjre (r-aply).
Ezeken kvl kzvetett sszefggseket is felismert az kori emberisg. Pldul a Szriusz csillag az v egy jl meghatrozott, nhny napos idoszakban kel egytt a Nappal. Az korban volt egy olyan, tbb szz v hosszsg idoszak, amikor ez teljesen vletlenl pontosan megegyezett azzal az idovel, amikor a Nlus forrsvidkn a nagy esozsek kezdodtek, ami az egyiptomi emberek szmra azt jelentette, hogy elo kell kszlni az radsra, mert az rvidesen odar. (Mra, a fldtengely helyzetnek vltozsa miatt mr megszunt ez a vletlen egybeess.) Ennek az ismeretnek felhasznlsa segtette a mezogazdasgot, de tves magyarzatokra vezetett, tudniillik arra, hogy a Szriusz okozn az radst.
Az emberisg joggal kutatott tovbbi sszefggsek utn az gi s fldi jelensgek kztt, s a valdiakon kvl - termszetes mdon - tbb hamist is felfedezni vlt, mint pl. az stksk s katasztrfk kzti kapcsolatot vagy jellemek s sorsok gi jelensgektol val fggst. A bunbe esett, Istentol elszakadt emberisg egy rsze az gi jelensgekben vlte megtallni az egsz vilgot kormnyz eroket, hisz nhny esetben nyilvnval volt, hogy az ember szmra fontos dolgokat gi jelensgek vezrlik. Termszetesen nem az a problma, hogy az emberisg egy rsze trodik a csillagokkal, hanem az, hogy nem a helykn, nem egyszeru teremtmnyknt kezeli oket, hanem sorsokat befolysol tnyezoknt, istenknt vagy egyb lnyknt.
Vilgosan r ezekrol pl. a Blcsessg knyve. Egyrszt pozitvnak mutatja be a vilg vizsglatt s megismerst, msrszt azonban teljes hatrozottsggal veti el a csillagok istentst. A tudomny rgebben mg nem tudta feltrni az gitestek, csillagok valdi szerept a fldi jelensgekben. Isten azonban nem hagyta tvelyegni ilyen fontos krdsben az embert, hanem mr az szvetsg idejn vilgosan kinyilvntotta: az gitestek teremtmnyek, nem befolysoljk az ember sorst, nem ezek irnytjk a fldi dolgokat. Mzes trvnyben kifejezetten meg is tiltotta a csillagjslst, ahogy azt korbban mr idztk. Mra mindezt a tudomny is cfolhatatlanul igazolta. Itt csak cmszavakban emltjk meg a legfontosabb rveket:
A Nap, a Hold s a bolygk lltlagos hatsa thatol sok milli kilomteren, t az pleteken, ruhn, mgis a szlets elott nem szmt hatsuk, csak a szlets pillanatban. Egy lettelen, tudat nlkli hats hogyan tudja elklnteni az anyamhen kvli llapotot az azon bellitol? Komoly statisztikai vizsglatok semmilyen sszefggst nem tudtak kimutatni az emberek sorsa, jelleme s szletskkori ``csillaglls'' kztt. Valjban a csillagjsok csak nhny sikerrel tudnak dicsekedni, ltalnossgban nem vlnak be jslataik.
Kepler, akit a csillagjsok szeretnek maguk kzl valnak nevezni, tbb horoszkpot is ksztett. Ezek nmelyike bevlt (ezt nha fel is emlegetik a mai asztrolgusok), tlnyom tbbsge azonban nem (ezekrol mlyen hallgatnak). Ezrt a nagy csillagsz vilgosan beltta, hogy az egsznek semmi alapja nincs.
A klnbzo kultrk egymstl teljessggel elto csillagjslsi rendszereket alaktottak ki. Alapvetoen eltr pl. a klasszikus eurpai s a knai csillagjsls. Az eltrs oly mrtku, hogy a ketto egyszerre nem lehet igaz. Mg egy gondolatkrn bell is kibkthetetlen ellenttek vannak mr a horoszkp felrajzolsnl is. Mint fentebb emltettk, a hzakra val beosztst tbbflekpp lehet vgezni, s ettol fggoen e bolygk ms s ms hzba kerlhetnek. A szomszd hzak viszont teljesen msra vonatkozhatnak, vagy ms irny jellemvonsokat adhatnak. Pl. Baktay Ervin szerint a 10. hz az anyval s az anyai g rokonokkal, a 9. hz a hzassg rvn szerzett rokonokkal kapcsolatos. Eltro hzbeosztsok esetn egy bolyg egyikbol a msikba kerlhet t, gy jelentse is megvltozik. Ha a csillagjslsbl valban kvetkeztetni lehetne sorsokra s jellemvonsokra, akkor nhny ember horoszkpjnak s sorsnak, jellemnek sszevetsbol egyrtelmuen eldntheto lenne, hogy mondjuk a Nap a 9. vagy a 10. hzban volt-e, hisz meg lehetne mondani, hogy az anyai vagy a hzassggal szerzett rokonokra vonatkozik a Nap hatsa. gy a hzbeosztsi vitk elrendezhetok lennnek. Mivel azonban ez nem trtnik meg vszzadok ta, egszen nyilvnval, hogy az egsz rendszer alapjaiban hibs, s nlklzi az objektivitst.
A csillagjsls a sok ezer ves tapasztalatval nem kvetkeztetett addig ismeretlen bolygk ltezsre. Pedig ha objektv tudomny lenne, fel lehetett volna fedezni segtsgvel pl. a Neptunuszt. Hisz ez is bolyg (sokkal nagyobb a Fldnl), gy ha tnyleg lenne hatsa a sorsokra, szre kellett volna venni, hogy egy bizonyos idoszakban az emberek jelleme a szmolthoz kpest egy bizonyos irnyba eltr, s az eltrs jellegbol ki lehetett volna tallni, hogy most egy eddig ismeretlen bolyg az eltrsnek megfelelo csillagkp irnyban ltszik.
Ugyanezt a csillagszat sikerrel megtette: az Urnusz plyja eltrt a szmtottl, s az eltrsekbol pontosan ki lehetett szmtani a Neptunusz helyzett anlkl, hogy brki ltta volna. A Neptunusz pedig pontosan ott volt, ahol a szmtsok mutattk. Hasonl dologra, ha kisebb pontossggal is, a csillagjsls is kpes lenne, ha objektv tnyeken alapulna.
A csillagjsls veszlyei
Lthattuk, hogy az asztrolgust a megrzsekre hagyatkozs tudva vagy tudatlanul is szellemlnyek befolysa al vonhatja. Itt nemcsak a kevs profi csillagjs veszlyeztetett, hanem mindenki, aki egy knyv elolvassa utn akr csak a sajt horoszkpjt igyekszik felrni s megfejteni jelentst. A csillagjsls elfogadjt mindaz fenyegeti, ami az. oldalon lerva tallhat a jslsokkal ltalnosan foglalkoz rszben.
|