A tea
Haldr of Lorien 2007.02.24. 22:42
A nv minden bizonnyal knai eredet. A sz a hres teatartomny nevre, "Fokien mit Tscha", utal. Rgebbi tudomnyos neve (Camellia Thea Link) Georg J. Kamell, a morva jezsuita misszi manilai gygyszersznek nevvel kapcsolatos, aki 1639-ben a Flp-szigeteken gyjttte a nvnyt. Megszokott dolog, hogy a rgen trtntekrl tbbnyire csak a mondkbl szerezhetnk tudomst, amelyek magva a nemzedkrl nemzedkre szll szjhagyomny. gy vagyunk a tea trtnetvel is.
Japn monda szerint Darma, a kegyes Buddha-kvet, hogy imdkozs alatt a fradtsgot tvol tartsa magtl, levgta szemhjait s eldobta. Ebbl keletkezett a teacserje, amiben er lakik s elzi az lmot. Indiai szjhagyomny szerint a teacserjt buddhista szerzetesek vittk t Knba, holott a cserje Knban eredetileg is honos volt, de ott felhasznlhatsgt nem ismertk. A tea hazja minden valsznsg szerint szak-Burma s Dlnyugat-Kna hatrn, az Irrawady forrsvidkn, Assam terletn van, ahol mg ma is vadon n.
A tea - mint ital - hasznlatt lltlag Buttei csszr szolgja, Siba Sojo tallta fel. Ms forrsok szerint a tea ivsa a IX. szzadban Korebl indult el, innen terjedt t Knba, mikzben a tealvezetet Japnban 729-ig ldztk.
Az els biztos hreket a terl az arab utazk IX. szzadi tudstsaibl kaphatjuk. Az egyik ilyen lers egy "sakh" nev nvnyrl beszl, amelyet a knai vrosokban drgn rulnak, s amely fzve ital s orvossg is. Az arab Wahab s Abuseid lttk a nvnyt Knban s "Tsa" nven le is rtk. Ktsgtelen, hogy ezen a nven a tealvezet Knban mg alig terjedt el.
Az els meggyznek tn rtesls, amely a tea lvezetnek Knbl Eurpba trtn meghonosodsrl szl, 1550-bl egy perzsa kereskedtl szrmazik, aki ezt a nvnyt velenceieknek adta el. Ettl az idtl kezdve a tea s teaivs fokozatosan terjedt egsz Eurpban. Alvarez Semedo portugl jezsuita szerzetes 1633 krl Knbl kldtt tudstsban mr a tea elksztsnek mdjairl s annak lvezetrl r. A Gobdo vidki Altyn Khn udvarbl az orosz kvet vitte az els mintt Moszkvba, mint a crnak kldtt ajndkot. Philibert Moris s John de Mauvellain Prizsban 1648-ban megrtk az els rtekezst a terl. Az els j botanikai lerst Marsigli-tl, az 1654-ben megjelent Novus Atlasban olvashatjuk.

|
Meisseni teskanna (1715-20 krl) |
Nmetorszgban a nordhauseni gygyszertri jegyzkben, 1657-ben Liegnitz, 1664-ben Ulm, 1669-ben Lipcse, 1683-ban Drezda udvari gygyszertrainak jegyzkben is szerepel mr. Annak ellenre, hogy a Kelet-indiai Trsasg 1660 krl mr megkezdte a teabehozatalt Hollandiba s Angliba, 1664-ben a tea mg ritka s drga ru. Ebben az idben Anglia kirlynje az angol Kelet-indiai Trsasgtl vi 2 font (90 dkg) tet kapott ajndkba.
A nvny brzolsval 1700-ban tallkoztunk elszr Piso, Williem ten Rhyne s Brayne munkiban. Linn, aki tudomnyos pontossggal elszr rta le a teacserjt, uppsalai kertje rszre 1763-ban kapta az els nvnyt. Az angol gyarmati adminisztrci 1832-tl Assamban igen nagy gondot fordtott a tealtetvnyekre. Az els nagyobb teakldemny 1838-ban Kelet-Indibl rkezett Londonba: 456 font (207 kg) volt.
A teaivs Eurpban elssorban a kontinens szaki orszgaiban (Anglia, Hollandia, Oroszorszg stb.) vlt npszerv. Hasonlan terjedt szak-Amerikban is, s itt a tea politikai vonatkozsai klnsen jelentsek lettek: 1767 mjusban az angol gyarmati kormnyzsg felemelte a teaadt, s ez oda vezetett, hogy Bostonban egy 18000 fontsterling ertk teaszlltmnyt a tengerbe dobtak (az esemnyt blyegen is brzoltk). Sokak vlemnye szerint ez volt a kzvetlen indt oka a gyarmat anyaorszgtl val elszakadsnak.
|